Ulusal
 • Tütün endüstrisi devletin kullandığı izleme ve takip sistemine sahip olabilir mi?
  Dünya Sağlık Örgütü, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Gününde bu sene "tütün ürünlerinin yasa dışı ticaretine" dikkati çekmektedir.
  Tütün ürünlerinin yasadışı yollardan ticareti hem kamu maliyesi hem de halk sağlığı açısından bir tehdit oluşturmaktadır. Yasa dışı ticaret hükümetleri en çok ihtiyaç duydukları gelirlerden yoksun bırakmakta ve tütün tüketimini azaltmaya yönelik en önemli stratejilerden birisi olan tütün ürünlerinin yüksek düzeyde vergilendirilmesi uygulamasına zarar vermektedir.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kuruluş yıldönümü olan 7 Nisan'ı her yıl farklı temalarla bir dizi etkinliklerle kutlamaktadır. Bu yılki Dünya Sağlık Günü teması "Gıda Güvenilirliği" şeklinde belirlenmiştir. Hergün tükettiğimiz gıdaların güvenilir olması bizleri pek çok hastalıktan koruyacaktır.
 • Halk Sağlığı Enstitüsü, T. C. Sağlık Bakanlığı ve T. C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından düzenlenen "Gıda Güvenilirliği" temalı Dünya Sağlık Günü etkinliği 7 Nisan 2015 Salı günü gerçekleştirilmiştir.
 • "Okul Sağlığında Ağız ve Diş Sağlığı" temalı III. Okul Sağlığı Sempozyumu,  8-9 Eylül 2014 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir.
 • Enstitümüzden “Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi” Projesi’ne destek.
  Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen MİYE “Mehmetçik İçin Yurttaşlık Eğitimi” Projesine Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından teknik destek sağlanmaktadır. Bu proje kapsamında Mehmetçiklere yönelik eğitim-öğretim hizmeti altı farklı modül ile yürütülecektir.  Enstitümüzden öğretim üyelerinden Prof. Dr. L. Hilal Özcebe, Doç. Dr. Sarp Üner ve Öğr. Gör. Dr. Özge Karadağ Çaman, ”Sağlık” eğitim modülünün tamamını hazırlarken, “Güvenli Sosyal Yaşam” eğitim modüllüne de önemli katkıda bulunmuşlardır.
 • Sayın Hocamız Prof. Dr. Sayın Nazmi Bilir’in Emeklilik Töreni 29 Nisan 2014 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kongre ve Kültür Merkezi Kırmızı Salonda yapılmıştır.
 • 7 Nisan Dünya Sağlık Günü Vektörlerle Bulaşan Hastalıklar Paneli 7 Nisan 2014 tarihi 10.00-12.00 Saatleri Arasında Sıhhiye Yerleşkesi R Salonunda Gerçekleşmiştir.
 • Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsünün Sinop İli 65 Yaş ve Üstü Bireylerin Bazı Özelliklerinin Değerlendirilmesi Araştırmasının sonuçları 22 Mart 2014 tarihinde Sinop Valiliği tarafından düzenlenen toplantıda açıklanmıştır. Toplantıya Enstitümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nazmi Bilir, Prof. Dr. Hilal Özcebe ve Doç. Dr. Sarp Üner katılmışlardır.
 • Hacettepe Üniversitesi'nin ev sahipliğinde "Nature"s Fury / Doğanın Gücü" temalı "Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League" Ankara Turnuvası 22-23 Şubat 2014 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Kampüsü Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.
 • "Benim Gözümden Ankara" Fotoğraf Sergisi 6 Aralık 2013 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Kampüsü Kültür Merkezi R Salonu önünde düzenlenmiştir.
 • 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2012 yılında düzenlenen "Çocuk Hakları" konulu resim yarışmasında ödül alan resimler 20-22 Kasım 2013 tarihleri arasında Sıhhiye Yerleşkesi Tıp Fakültesi Fuaye Alanında Enstitümüz ev sahipliğinde sergilenmiştir.
 • Halk Sağlığı Enstitüsü olarak Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Haftasında (3-9 Eylül 2013) kan basıncı ölçümü ve sağlık için hareket edelim bilgilendirmesi etkinliği yürütülmüştür.
 • 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası'nda alışveriş merkezlerinde kan basıncı ölçümü etkinliği yürütülmüstür.
 • 7 Nisan 2013 tarihinde Dünya Sağlık Günü Etkinliği düzenlenmiştir.